Ek İş Onerileri: İşe girişte kaçınılması gereken yaygın hatalar

Ek İş Onerileri: Kaçınılması gereken yaygın girişim hataları İşletmenizin başarısızlığa uğraması fikrinden

daha korkutucu bir şey yoktur. Her şeyi doğru yapmaya çalışmanıza rağmen, her gün vermeniz gereken karar verme süreci kolay değildir. Zorluklarla yüzleşmek, hatalar yapmak ve sırf işleri yoluna koymak için bir servet harcamak zorundasın, ki bu zorlu bir yolculuk.

İşletmenizin yetersiz kalmasını engellemenin kesin bir yolu olmasa da, başarınıza zarar verebilecek, kaçınabileceğiniz bazı hatalar vardır. İşte bunlardan bazıları:

İş planını atlama

Ne tür bir iş seçerseniz seçin, asla planlama aşamasını atlamayın. Bir iş planı olmadan, kendinizi önlenebilecek hayal kırıklıklarına ve sorunlara hazırlıyorsunuz. 

Bu, özellikle küçük bir işletme olduğunuzda hala bir şeyler yakalamaya çalışıyorsanız geçerlidir. Bir iş planı yapmak sandığınız kadar zor değildir ve doğru yaparsanız sizi başarıya götürebilir. En önemlisi, özellikle yatırımcılar ve ortaklar arayan bir startup iseniz, dönüm noktalarına ulaşmanıza ve fon almanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın, bir iş planı yapmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Sizin için en iyi olanı seçin ve oradan başlayın.

Ürününüzü anlamamak

Çoğu girişimci, ürünlerini satacak kadar iyi anlamadıkları için kar elde etmeden bile vazgeçtiğini söyler. Ya kendilerine güvenmiyorlar ya da hedef pazarlarıyla ilişki kuramıyorlar. Ancak işinizi başarılı kılmak istiyorsanız ürün bilginizi geliştirmeniz gerekir. 

Ne sattığınızı bildiğinizde, satışlarınızı ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Tüketicilerden ve çevrimiçi forumlardan geri bildirim alarak başlayabilirsiniz. Bu sayede ürününüzün güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz. 

Fazla Harcama

Bir işe başlamanın büyük bir yatırım gerektirdiğine dair yaygın bir yanlış kanı vardır. Bu bazı durumlarda doğru olsa da, aynı yolu izlemeniz gerekmez. Çoğu zaman, aşırı harcama, özellikle tek bir kâr elde etmediyseniz, yarardan çok zarar verebilir.

Küçük bir işletmeyseniz, sizin için uygun fiyatlı seçenekler mevcuttur. Örneğin, sosyal medya varlığınızı , ürününüzü pazarlamaya başlamak istiyorsanızoluşturarak başlayabilirsiniz. İçeriğiniz için sayfalar, bloglar ve eğitim videoları oluşturun!

Tek başına yapmak

Küçük bir işletme sahibi olmanıza rağmen, her şeyi kendi başınıza yapmak zorunda değilsiniz. İşe uygun doğru insanları işe alarak güçlü bir ekip oluşturmanız gerekiyor. Güvenebileceğiniz insanları bulmanız biraz zaman alabilir, ancak süreç buna değecektir. 

Her şeyi aynı anda yapmaya karar verirseniz, başladığınız şeye devam etmek için tükenmiş ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. İş ekibinizi oluşturmak, başarı için harika bir ilk adımdır ve size rakiplerinize karşı rekabet avantajı sağlar.